Saç uzmanlarından öneriler

Uzun katları tercih edin

Saçınız ister Blake Lively’ninki gibi uzun ve bohem görünümlü, ister Anne Hathaway’inki gibi şık ve omuz hizasında olsun, önemli olan katlı bir kesime sahip olmasıdır.

Witherspoon’un saç modellerini yaratan ünlü saç stilisti Mark Townsend, “Saçlarınız kısa bile olsa, katlarınızın mümkün olduğunca uzun kesilmiş olmasına dikkat edin. Böylece hareket kazanırlar.” diyor.

Kısa bir saç modeli tek boyda kesilmişse saç ağırlaşır, bu yüzden uçlarda mutlaka katlar olmalı.

Doğru tercihler yapın!

Saç uzmanlarından saç bakım önerileri
Saç Uzmanlarından Öneriler

Büyük, yuvarlak bir fırça ve hacim verici sprey kullanarak saçlarınızda üst düzeyde hareket verebilirsiniz. Kimse kafasında saç kütlesiyle görünmek istemeyecektir. Saç diplerinize ve tüm saçınıza hacim verici sprey uygulayarak işe başlayın. Önce saçınızı iki yanda, başın üst bölümünde ve arkada olmak üzere dört parçaya ayırın. Yumuşak ve pürüzsüz saçlar için fön makinesi ve yuvarlak fırçayla her bir bölüm üzerinden defalarca geçin. Saçınız kuruduğunda, ayırdığınız bölümleri bükerek tokayla tutturun. Yaklaşık 10 dakika bekledikten sonra tokaları çıkarın ve saçınızı açarak parmaklarınızla şekillendirin. Eğer zamanınız kısıtlıysa, saçınızı henüz nemliyken ortadan ayırın ve iki yandan gevşek bir şekilde örün. Saçlarınız tamamen kuruduğunda, örgülerinizi açın ve parmaklarınızı kullanarak dağınık dalgalar yaratın.

Saçınızı her gün yıkamayın!

Townsend, “Saçınızı her gün yıkarsanız saç derisinin daha fazla yağ üretmesine neden olursunuz.” diyor. Spor yapmış olsanız ve terleseniz bile şampuan kullanmayın! Bu şekilde saçınızı yağa bulaştırmadan temizlemiş olursunuz. Ayrıca kullandığınız şampuanınada hacim vermesine de dikkat etmelisiniz.

Boya saçınızın nem kaybetmesine neden olur

Bu yüzden saçınızı ağırlaştırmadan yoğun nem veren ürünleri tercih edin.

Saç renginizi değiştirmeyi düşünüyorsanız

Eğer saç renginizi açtırmayı düşünüyorsanız, haftada en az bir defa yoğun bakım maskesi uygulamayı ihmal etmeyin. Çünkü işlem sırasında saçınızın rengiyle beraber doğal savunma mekanizmaları da akıp gidecektir.

Genç gözükmek

Unutmayın, saçlarınız ne kadar parlak olursa o kadar genç görünürsünüz. Bu yaşlarda önceliğiniz, canlı ve ışıltılı bir saç rengine sahip olmak olmalı.

Saç renginiz solmasın!

İçinde saçınızın rengiyle uyumlu pigmentler bulunan bir şampuan ve saç kremi kullanmayı deneyebilirsiniz.